zioła na skórę, zioła na włosy, naturalne kosmetyki na włosy, naturalne kosmetyki do skóry, ziolove, zioła uroda, Głóg – przyjaciel od serca

Nie ma drugiej takiej rośliny, która dorównywałaby mu przydatnością w leczeniu chorób serca. To dlatego lekarze i farmaceuci doceniają głóg.

Surowcem zielarskim jest kwiat głogu z liśćmi oraz owoc głogu. Ich lista zasług dla zdrowia jest wprost imponująca. Z książki Mateusza Senderskiego pt. „Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie” dowiadujemy się, że głóg łagodnie obniża ciśnienie tętnicze i zmniejsza arytmię serca, wzmacniając siły skurczów serca przy jednoczesnym obniżaniu jego pobudliwości. Z kolei w artykule napisanym przez doktor farmacji Małgorzatę Horoszkiewicz czytamy:„Głóg koi skołatane serce: tonizuje jego pracę i kontroluje skurcze. Pod wpływem preparatów z głogu serce kurczy się spokojnie i skutecznie, a nie kołacze z pośpiechu…”.

Preparaty z głogiem, takie jak toniki, nalewki, krople przepisywane są osobom starszym, aby poprawić ukrwienie mięśnia sercowego. Ale, spokojnie, herbatki z głogiem mogą też pić, i to z korzyścią dla zdrowia, także młodzi. Zwłaszcza jeśli należycie do grupy „zestresowani” i „rozdrażnieni” lub cierpiący na zaburzenia pracy serca na tle nerwowym (niemiarowość albo kołatanie). A tak w ogóle, na co dzień, w sytuacjach poirytowania, warto wspomagać się mieszankami ziołowymi (moje rekomendacje poniżej) na bazie szyszek chmielu, liści melisy i kwiatów lawendy.

zioła na skórę, zioła na włosy, naturalne kosmetyki na włosy, naturalne kosmetyki do skóry, ziolove, zioła uroda, Głóg – przyjaciel od sercaPodstawowe substancje czynne
Kwiaty głogu z liściem zawierają flawonoidy, procyjanidy, fenolokwasy, związki triterpenowe, aminy, adenozynę i związki pokrewne, garbniki, związki kumarynowe, fitosterole, witaminę C i witaminy z grupy B, pektyny i sole mineralne.

Z kolei owoce głogu zawierają podobne substancje czynne, ale mają mniej flawonoidów, a więcej procyjanidyn. Zawierają też witaminę C, prowitaminę A oraz alkohol cukrowy sorbitol i sole mineralne, takie jak wapń, potas i mangan.

zioła na skórę, zioła na włosy, naturalne kosmetyki na włosy, naturalne kosmetyki do skóry, ziolove, zioła uroda, Głóg – przyjaciel od serca

GŁÓG ZNAJDZIECIE W NASTĘPUJĄCYCH W GOTOWYCH MIESZANKACH ZIOŁOWYCH:

Mieszanka ziołowa ZIOLOVE RELAKS
Dla kogo? Dla wszystkich narażonych na stres, którzy czują się przemęczeni i rozdrażnieni, a także mają problemy z zasypianiem.
W jej skład wchodzą zioła o właściwościach odprężających i relaksujących: liść melisy i mięty, kwiat rumianku, owoc głogu i szyszki chmielu.

Mieszanka ziołowa CORDAFLOS HERBAFLOS / HERBAVIS
Zioła zawarte w tej herbatce wzmacniają siły witalne organizmu. Można stosować ją wspomagająco przy nadciśnieniu i miażdżycy naczyń krwionośnych. Co zawiera? Kwiatostan głogu, liść melisy, ziele serdecznika, ziele skrzypu polnego, kwiat lawendy.

Mieszanka ziołowa ZIOLOVE ODPORNOŚĆ
Warto pić ją przez cały rok, a nie tylko czasowo, w sezonie przeziębieniowo-grypowym. W jej skład wchodzą owoce dzikiej róży, jarzębiny, głogu, żurawiny, aronii, jarzębiny, a także liść pokrzywy. Prawdziwa bomba witaminowa (zawiera witaminy C, A, B1, E, K) oraz bogactwo mikroelementów.

Mieszanka ziołowa USPOKOJENIE HERBAVIS
Wśród głównych składników tej herbatki znajdują się: liść melisy, owoc głogu, kwiat rumianku, liść mięty i korzeń arcydzięgla. Poza tym owoc kminku, ziarno owsa i szyszki chmielu. Ja piję ją naprzemiennie z ZIOLOVE RELAKS.

Mieszanka ziołowa CIRCULOVIS / HERBAVIS
Składniki w niej zawarte wspomagają pracę serca, mają właściwości obniżające ciśnienie. Moja mama stosuje ją pomocniczo w łagodnych stanach nadciśnienia tętniczego.

zioła na skórę, zioła na włosy, naturalne kosmetyki na włosy, naturalne kosmetyki do skóry, ziolove, zioła uroda, Głóg – przyjaciel od serca

W sklepach zielarskich i aptekach bez problemu kupicie kwiatostan i owoce głogu. Jeśli macie ochotę i czas, możecie przyrządzić:

Napar z kwiatów głogu:
1 łyżeczkę rozdrobnionych kwiatów głogu z liściem zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzić. Gotowe!

Odwar z kwiatów głogu: 1 łyżeczkę rozdrobnionych kwiatów głogu z liściem zalać 1 szklanką ciepłej wody i ogrzewać powoli pod przykryciem, ale nie dłużej niż 3 minuty. Przecedzić. Pić przy ogólnym zmęczeniu.

Napar z owoców głogu: 2 łyżeczki owoców głogu zalać szklanką wrzącej wody i odstawić na 20 minut pod przykryciem.

Źródła:

„Zioła w leczeniu dolegliwości serca i chorób układu krążenia”, Mateusz Senderski
„Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie”, Mateusz Senderski
Magazyn „Moda na zdrowie”, nr 3/2017 artykuł pt. „Z ziołowej apteki”, autor: dr farm. Małgorzata Horoszkiewicz
„Rośliny nas ocalą”, Miriam Borovich
„Leki z polskich lasów”, Zbigniew T. Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Add to cart