, Ziele lucerny – właściwości lecznicze, zastosowanie | Ziolove.pl

Lucerna siewna (Medicago sativa)

Rodzina bobowate – Fabaceae.

Opis rośliny i występowanie
Lucerna siewna to rozkrzewiona, rozesłana lub podnosząca się, głęboko korzeniąca się bylina, wyrastająca od 30 do 90 cm, o liściach złożonych z trzech odwrotnie jajowatych, ząbkowanych listków. Wytwarza średniej wielkości od liliowych do purpurowych – kwiaty motylkowe, zebrane w długoszypułkowe, wielokwiatowe grona. Kwiaty lucerny, zawierające nektar, przyciągają pszczoły. Owocem jest skręcony, brunatny strąk z wieloma nasionami.

Pochodzi prawdopodobnie ze środkowej Azji. Do Chin została przeniesiona około 2200 lat temu, skąd w V w.p.n.e. przedostała się do Grecji, a potem w VIII w., trafiła do północnej Afryki i Hiszpanii.
Lucerna jest ważną rośliną pastewną i paszową.

Surowiec i jego pozyskiwanie
Surowcem zielarskim jest ziele lucerny (Medicago sativae herba), pozyskiwane z upraw użytkowych.

Podstawowe substancje czynne
Ziele lucerny jest bogate w składniki odżywcze. Zawiera m.in. białka, sole mineralne, a wśród nich doskonałe źródło wapnia, fosforu i żelaza. Zawiera także witaminy z grupy B, C, D, E, K oraz prowitaminę A. Ponadto saponozydy, związki fenolowe, fitoestrogeny, (genisteinę i kumostrol), garbniki, nienasycone kwasy tłuszczowe i aminokwasy.

Działanie i zastosowanie
Ziele lucerny posiada właściwości ściągające i przeciwkrwotoczne, przeciwszkorbutowe, moczopędne. Wzmacnia organizm, obniża poziom cholesterolu, poprawia apetyt. Odtruwa tkanki, hamując krwawienia. Działa głównie na układ krążenia i moczowy. Wpływa również na układ hormonalny. Wykazuje właściwości estrogenne – wzmacnia kości.
Obecne w niej fitoestrogeny pobudzają laktację i regulują cykl miesiączkowy. Zaleca się stosować lucernę w leczeniu zaburzeń czynności układu moczowego m.in. kamicy moczowej.
Jest stosowana jako zioło wspomagające organizm w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi i zmniejszaniu istniejących złogów miażdżycowych. Jak podaje Ben-Erik van Wyk w Roślinach leczniczych świata badania wykazały, że saponiny zmniejszają jelitowe wchłanianie cholesterolu obniżając tym samym jego stężenie we krwi oraz przeciwdziałają miażdżycy tętnic. W badaniach na ludziach dowiedziono, że 40 g nasion stosowane 3 razy dziennie normalizuje stężenie cholesterolu w osoczu osób z nadmiernym poziomem lipoprotein.
Naukowcy z Coleraine (Ulster) potwierdzili oddziaływanie lucerny na metabolizm glukozy, zmniejszając jej zawartość we krwi. Działa głównie na układ krążenia i moczowy. Wpływa na układ hormonalny. W innych krajach zaleca się ją stosować jako środek wzmacniający organizm i zwiększający masę ciała u osób wychudzonych.

Przetwory
Napar z ziela lucerny
2-3 łyżki (5-10 g) wysuszonego i rozdrobnionego ziela zalać filiżanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 10-15 minut. Przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie jako środek wzmacniający i obniżający poziom cholesterolu. Napar zaleca się stosować w niedokrwistości, chorobach naczyń krwionośnych, miażdżycy oraz w początkowych stadiach cukrzycy. Ponadto w stanach chorobliwego wychudzenia, a także w zmęczeniu, wyczerpaniu i nadmiernej nerwowości.

Nalewka lucernowa
Sposób przygotowania nalewki lucernowej: 100 g wysuszonego i rozdrobnionego ziela lucerny włożyć do słoja i zalać 500 ml 40% czystej wódki. Słój szczelnie zamknąć i przenieść na 2-3 tygodnie do ciepłego i zacienionego pomieszczenia. Po tym czasie masę ziołową wycisnąć, a macerat przecedzić przez gazę lub bibułę filtracyjną. Nalewkę przelać do ciemnej butelki i oznakować. Nalewkę przechowywać w lodówce.

Sposób użycia, działanie i zastosowanie nalewki lucernowej
Stosować 3-4 razy dziennie po 15-30 kropli, jako środek wspomagający organizm w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi.
Nalewka wzmacnia organizm. Zmniejsza istniejące złogi miażdżycowe, obniża poziom glukozy we krwi. Posiada właściwości estrogenne, dzięki czemu może pomagać w utrzymaniu właściwej gęstości kości.
Zaleca się ją stosować w miażdżycy, stanach zmęczenia i wyczerpania, podczas rekonwalescencji i anemii. Ponadto można ją podawać w leczeniu zaburzeń czynności układu moczowego, przy kamieniach moczowych i w nerwowości oraz w zaburzeniach menopauzy, włókniakach i innych symptomach zaburzonej równowagi hormonalnej. Przeciwdziała osteoporozie.

Ziele lucerny siewnej występuje w mieszance Ziolove Menopauza.

Artykuł pochodzi z książek “Zioła na odporność”, Mateusz Emanuel Senderski, 2018 i “Prawie wszystko ziołach i ziołolecznictwie”, Mateusz Emanuel Senderski, 2017.

Add to cart